Menu

הירוק ירוק יותר

26/12/18

האי היווני לסבוס, שוכן במזרח הים האגאי, צופה לחוף מערב טורקיה.
מטעי הזית והאורן ירוקי-העד המכסים את נופיו ומגוון הצמחיה העשיר כל השנה, מייחדים אותו מאיים מתויירים אחרים, כמו גם אופיו האותנטי וחום האנשים וחביבותם, המעלה זכרונות מתקופות רחוקות ששכחנו כבר.
החורף זו עונה נפלאה לביקור באי, ולא רק בזכות מחירי הטיסות המוזלים מאד.

 

 

לחורף פה, בלסבוס, איכויות שונות מהקיץ החם והמוחצן, כשרוב הבילויים והזמן הם לחוף ים.

החורף הוא זמן נהדר לטיולי טבע רגליים בעשרות משבילי ההליכה המסומנים פה, או נסיעות בדרכי עפר קסומות המקשרות כפרים מבודדים בפסגות הרים – שם הזמן כמו עמד מלכת, צופים לנופים עוצרי נשימה, למפרצי כחול וטורקיז ובהם מעגן לסירות דייגים מקומיות.

 

 

הירוק ירוק יותר, ובשבועות מופיעים ימי שמש רבים המאפשרים אתנחתא מהגשמים. הטברנות המקומיות בדרך הן מקום מושלם להתחמם בתנורים המוסקים בעץ המקומי, להנות מחברה נעימה ומכניסת אורחים ולהתענג על מוסיקה יוונית ומטעמי עונה מקומיים.

 

 

כל סופ”ש, באופן קבוע בחלק מהטברנות, מתקיימות הופעות מוסיקה ושירה, שבטוב ליבם ביין ובאוזו, הקהל המקומי מתחיל גם לרקוד…

 

 

החורף היא עונת המסיק, והמדרונות המשופעים לא מרתיעים אף אחד מאיתנו, המקומיים מלצאת ולטפל בכל עץ ועץ הנמצא בשטח, ולהביא שקים מלאים לאחד מעשרות בתי הבד באי, להפיכת הזיתים ל”זהב האגאי” כפי שמכונה פה שמן הזית. בתי הבד פתוחים לחוויה של אלכימאיות הפרי לשמן וברובם ניתן גם לרכוש שמן זית באיכויות נדירות.

המסיק עצמו נעשה עדיין, ברובו, בשיטה המסורתית עם מקל עשוי מעץ הערמונים, שנקישותיו בענפי הזית הם כמנגינה נעימה לעוברי האורח.

 

 

נשים היושבות יחד וממלאות בקבוקי זיתים לכבישה, הן מחזה שכיח בימים אלו, והמים המלוחים המתמלאים בבקבוקים – נלקחים הישר מהים! מתכון מקומי העובר דורי דורות, ולאוזן ועין מערבית מישראל נשמע כהזיה או חלום אוטופי.

אני עוקבת באדיקות אחרי הוראות המקומיים, והזיתים שכובשת בעצמי מגיעים, כמעט, לרמת הטעם הממכר של המקומיים.

 

 

העונה של החורף נהדרת גם לביקור במעיינות החמים בעלות סגולות המרפא, בהם בורך האי, כשהטמפרטורות בהם מן הגבוהות שבמעיינות אירופה כולה.

אחד האהובים עלי במיוחד נמצא סמוך לחוף מפרץ ירה. במקום בריכה נפרדת לגברים ונשים, מקלחות והיגיינה ברמה גבוהה וניתן גם להזמין עיסויים מידי מטפלים מעולים במחיר שווה לכל נפש.

 

street in Lesbos

 

למתעניינים בתופעות טבע וגיאולוגיה ישנה אפשרות ביקור באחד משני היערות המאובנים היחידים בעולם, שמורת טבע מוגנת של היער המאובן, מצויה במערב האי, ובה גזעים מלפני 20 מיליון שנה (!) שהלבה צבעה בם באלף גוונים. במוזיאון האינטימי שבעיירה הקרובה סיגרי, ניתן להעמיק וללמוד את האירועים הגעשיים שיצרו את היער ועדיין מתרחשים באי.

חורף הוא זמן טוב להגיע להתאהב, להתמכר ולחזור לגלות את האי בעונות האחרות של השנה.

 

molivos Lesbos

 

הכותבת תמר תדמור, המתגוררת בלסבוס,

מפיקת סדנאות ציור בלסבוס. לפרטים על הסדנה הקרובה לחצו כאן.

Facebook Comments

עוד בגריקית

את הסיור הקולינרי של עתליה לכרתים היא בונה כבר במשך

האי פאקסוס המכונה גם פאקסי   כשהחלטנו לצאת לנופש משפחתי

לפעמים אני חושבת – ‘מעניין איך זה לגור ביוון, לגדל

הכל התחיל מחלום של אילן רוזנברג, ישראלי שהגיע לאי פארוס

לכל הכתבות

Instagram @ greekit

 • למה סלוניקי למה עכשיו
• מחירי הנדל"ן למגורים ביוון ירדו בעקבות המשבר הפיננסי האחרון בכ - 60% בערים הגדולות. ובאופן פרופורציונלי גם בנכסים אחרים במדינה. • יוון היתה תמיד מדינה תיירותית, אך העלייה בתיירות לאחר המשחקים האולימפיים של 2004 ובמיוחד במהלך המשבר הפיננסי התעצמה. • בשתי הערים הגדולות, אתונה וסלוניקי, גידול התיירות משפיע גם על מחירי הנכסים למגורים באמצעות פלטפורמות אינטרנט כמו Airbnb. למה סלוניקי • סלוניקי היא העיר השנייה בגודלה של יוון עם אוכלוסייה הולכת וגדלה של כ 1.2 מליון אנשים, 10% מהם סטודנטים. • מיקומה של העיר נמצא בנקודה משמעותית מאוד, ומדינות בלקניות אחרות שקרובות אליה משפיעות על כלכלת האזור כולו, כמו גם על תיירות. • במרחק של פחות מ 100 ק"מ מסלוניקי ממוקמים אתרי קיץ כמו חלקידיקי או פיריה ומוקדי משיכה תיירותיים, כמו הר אולימפוס, מקום הולדתו של אלכסנדר הגדול, הר אתוס ומטאורה. • בסלוניקי מתקיימים אירועים ופסטיבלים רבים, והעיר שוקקת ותוססת כל השנה, לא רק בקיץ. • סלוניקי היא עיר עם עבר יהודי עשיר (נקראה עד לאחרונה "מאדרה דה ישראל"), כמו גם מקום הולדתו של אתאתוראק, המייסד הגיבור של המדינה הטורקית המודרנית. • סלוניקי כעיר נמל משרתת את האיזור כולו. למה עכשיו • סופו של המשבר היווני בן ה - 10 שנים הגיע, יחד עם השינויים הגיאו-פוליטיים הנוכחיים המגדירים מחדש את הפוטנציאל של העיר, כאשר הצד הבלקני של המדינה נפתח כעת לסלוניקי (בולגריה ורומניה נכנסו כבר לאיחוד האירופי, והחיבור למרכז אירופה דרך מדינות הבלקן המערבי נראה קרוב מתמיד). האבולוציה הזו משנה את השפעת העיר כמרכז מסחרי ולוגיסטי, כמו גם כיעד תיירותי בינלאומי. • הירידה המשמעותית של מחירי הנכסים אינן מניבות רק תשואות מעניינות מאוד בתחום הנדל "ן (בנכסי מגורים תשואה שנתית של 8% בממוצע) אלא גם בתחום העסקי. • השינוי שקרה באתונה, מתרחש כעת בסלוניקי, התשתית הבסיסית של העיר הופרטה לאחרונה ופרויקטים חדשים נמצאים בפיתוח: • שיפוץ והרחבה של שדה התעופה על ידי החברה הגרמנית Fraport. • הפרטה והרחבה של נמל סלוניקי. • הפרטת מסילות הברזל של המדינה שמשפיעה על סלוניקי כמרכז לוגיסטי. • בניית הרכבת התחתית של סלוניקי שתתחיל לפעול בסוף 2020. • הקמת מוזיאון השואה היהודי החדש של סלוניקי, אשר יהפוך לאחד הסמלים הבולטים של העיר. • שיפוץ אתרים היסטוריים של העיר כמו: כיכר החירות, והקמת פארקים כמו: מטרופוליטן פארקס. • שיפוץ חזית הים של העיר. צפי לגדילה משמעותית בתוך 5 שנים הופך את שוק הנדל"ן בסלוניקי להשקעה משתלמת ביותר.
 • יוון לא כל מה שחשבתם
 • האי החבוי של יוון
למרות ההר נמצא לו אי חבוי ומסתורי
 • חוף הצוק – גרסת פארוס
הכל התחיל מחלום של אילן רוזנברג, ישראלי שהגיע לאי פארוס לפני מספר שנים והקים, ביחד עם שותפיו לשעבר, מקום מיוחד, בחוף דרומי באי (Lolantonis beach) מוקף נוף אינסופי של מים כחולים וצלולים, בשם THE CLIFF, "הצוק". בהשראת צוק הסלע האיתן בחוף ושמו של החוף המיתולוגי בתל אביב. The cliff נמצא באחד הנופים הטבעיים והיפים ביותר, ללא מעורבות ידי אדם, שתמצאו בפארוס. גם מחוץ לעונה, וגם כשתיירות החופים מציפה את פארוס – החוף הזה הוא בתולי ויפהפה, ג'אניס פאריוס, האמן היווני הראשי שנולד על האי, אף מזכיר אותו באחד משיריו. אילן והצוות יצרו במקום אוירה, סטייל ונוחות, עם שמירה קפדנית  על יופיו הטבעי של החוף וללא פגיעה באקולוגיה הימית. מיקומו של החוף שומר עליו מרוחות האי החזקות, במיוחד ביולי-אוגוסט, ומתאים מאד לרחצה בטוחה לילדים ולמשפחות. מקום אולטימטיבי להירגע בו בצל העצים לפני צלילה לתוך המים הכחולים של הים האגאי. מסעדת השף המצוינת במקום מציעה ארוחות בוקר, צהריים, בין ערביים וערב. המאכלים מבוססים על תפריט יווני- ים תיכוני, כולל מנות דגל חומוס ושקשוקה ישראלים, ומורכב ממוצרים טריים ומקומיים, כמו, פירות וירקות שמגדלים עבורם במיוחד, גבינות ויין המיוצרים עבורם במיוחד, ודגה טרייה ומקומית שמוגשת בצלחות הים והפירות ים לאוהבי הז'אנר. אפשר להזמין קוקטיילים ומיצים מפירות טבעיים, עם מוסיקה רגועה ברקע, מיטות שיזוף, פופים ענקים ומחבקים וכל זה בחוף חולי ועוצר נשימה, שקט, טבע וכחול אינסופי. יש אפילו גישה לחוף לנכים. ואם כל זה לא מספיק, דאגו גם לנופשים הספורטיביים לסאפים שעומדים לרשותם, ולמתרגלי יוגה ומדיטציה – איזור מקורה ומותאם. ובנוסף, אילן, שמכיר את פארוס מכל זוית אפשרית, יכול לארגן לאורחי החוף טיולים גם למקומות שתייר רגיל לא יגיע אליהם. THE CLIFF מקבל בברכה גם ימי הולדת, ארועים, מסיבות וחתונות. מפיקים ואנשים פרטיים, עם ראש יצירתי מוזמנים ליצור קשר. בפארוס לא צריך יותר מחוף מבודד עם מים צלולים, צוות מחייך ושירותי, אוכל בריא, יין אורגני ואוירה טובה כמו שיש ב CLIFF על מנת להתחבר לאנרגיה הרגשית של הים, לתחושת החופש וההרמוניה הנדירים. חווית חוף מומלצת מאד. The Cliff Paros פייסבוק  אינסטגרם
 • http://www.greekit.co.il/הידרה/יום-טיול-מושלם-בהידרה/
 • מרכז הסדנאות באגינה של אמה ומארקוס. 1-4 במאי סדנת תקשורת מקרבת.
 • ריטריט יוגה בלפקדה בתאריכים 11-15 במאי
 • Onira Suite Dream

Greekit

תקנון

Copyright 2018 @ גריקית

Developed by Tiran Digital Management Design by studio shlomit toledo

Share on Facebook