Menu

מסע של מהות בחיוס

12/8/18

אני שמחה לארח כאן את דנה הופר שכתבה בכשרון רב על מסע של עשרה ימים שעשתה באי חיוס הפחות מוכר ביוון:

כבר בשדה התעופה של חיוס הבנתי שהגענו למקום אחר. סוג של יקום מקביל. בדרך כלל איים יוונים שיש להם שדות תעופה הם מקום שכדאי להתרחק ממנו, כי במקום בו יש שדה תעופה לרוב יש גם מלונות קזינו רועשים וגדודי תיירים שגודשים את החופים והטברנות. אבל הפעם זה היה שונה. במטוס החצי-ריק טסו אנשים שניכר בהם כי הם חוזרים הביתה, או אולי מגיעים לבקר את המשפחה. ואכן, ברגע שנחתנו רצו לכיוון המטוס כמה ילדים וחיבקו בשמחה את סבא וסבתא שלהם שחזרו הביתה. כן, ילדים רצים לכיוון המטוס. בחיוס זה אפשרי. כי למרות שחיים על האי הזה כמה עשרות אלפי אנשים, התחושה הכללית היא של מקום קטן, ביתי, משפחתי ממש.

 

 

הרגשנו את זה גם כשהיינו בהופעה של פנדליס תלסינוס, זמר נשמה יווני מפורסם ברמה עולמית שחזר הביתה לחיוס לחופשה. כשהוא מופיע במקומות אחרים בעולם אז הבמה עמוסה בתאורה מיוחדת והוא עצמו לבוש טיפ טופ, מערכות הגברה משוכללות. ואילו כאן הוא לבש את בגדי היום יום שלו, ולמרות שהיו כאלף איש בקהל, התחושה היתה שכולם מכירים את כולם, כולם מקבלים את כולם, כמו למשל כאשר אחד האנשים, שניכר בבירור שהוא “שוטה הכפר” המקומי, עלה לבמה ורקד כמה דקות, איש לא העיר לו או ניגש אליו, ההופעה המשיכה כרגיל.

 

 

אנו גרים בוילה רחבת ידיים הנמצאת במרחק תשעים ותשעה צעדים מקו החוף. אט אט אנו מתחילים להכיר את האי. נוסעים מדי יום בין ההרים הסלעיים והגבוהים ובינות לכפרים המטופחים והמוריקים. האוויר פה נקי וניחוחי, הים שקט וצלול כמו שרק הים ביוון יכול להיות, הציקדות מצקצקות, שביל החלב צלול ויפה בשמיים צולל אל תוך הים, האנשים הם מאירי עיניים. ואנו לומדים את הקצב של המקום. לומדים למשל שחיוס אינו מגלה את סודותיו בנקל, לפעמים הוא מחלק את אוצרותיו באופן מדוד. אם תבוא אל האי ליומיים שלושה כפי שמומלץ באתרי התיירות, תראה רק את מה שנועד לעיניים זרות. אולם אם תישאר יותר, תשוב לאותן הטברנות ותפגוש את אותם האנשים, תמצא שהמקום השקט והנידח הזה שוקק חיים באופן מסתורי.

 

 

ואנחנו – אנחנו התעניינו בדיוק בזה – במהות האמיתית של האי ואנשיו. לא במה שמצולם בגלויות ובמה שחובה לסמן עליו “וי” אלא במה שחי במקום הזה באמת. ככה זה בטיולים של “מסעות מהות”. יש תוכנית אבל היא אינה קדושה, כי כשאתה מחפש אחר החיים האמיתיים – הכל יכול לקרות והם עשויים להימצא בכל מקום.

כמו למשל אותו יום בו התכוונו לרדת מכפר קטן בהרים לחוף הים המצוי מאות מטרים מתחתיו. הכפר הקטן מונה אוכלוסייה של שישה אנשים בלבד. רוב האנשים עזבו זה מכבר. מי להרפתקאות באמריקה ומי  לעבודה באתונה. בימות הקיץ מתחילים התושבים לחזור למולדתם, ובשיא העונה יהיו בכפר שישים אנשים. ביום שאנחנו הגענו היו שם כבר עשרה. מקץ הליכה של דקה בסמטאות הציוריות פגשנו את אליאס. איש גדול ודובי שקידם את פנינו בהתלהבות רבה ובחיוך גדול. התעניין מנין באנו ולאן אנו הולכים ותוך כמה דקות כבר הרגשנו חברים. שאלנו אותו אם הוא מכיר מסעדה בסביבה והתברר שיש אחת והיא במקרה שלו. הבטחנו לו שנבוא לארוחת ערב.

 

 

את השביל היורד לים לא מצאנו אבל טיילנו כמה שעות בחורשות שמתחת לכפר. כאשר חזרנו לכפר רעבים, מדמיינים כבר את המטעמים במסעדתו של אליאס, פגשנו את אנגליקי וסטאמטיס, תושבי המקום. אנגליקי הזמינה אותנו לקפה ולמרות הרעב שכרסם במעינו, שמחנו להיענות להזמנה הלבבית. כך ישבנו בחצר ביתה, שותים את הקפה הטעים ביותר שטעמתי, אוכלים עוגיות שקדים, רחת לאקום ומלפפוני גינה חתוכים ומקולפים. אנחנו כיבדנו אותם בפירות יבשים שהבאנו. בינתיים שמענו את סיפורה של אנגליקי, חצי באנגלית וחצי ביוונית, שמענו על הנכדים בקנדה ועל אנדריאס, הבעל שנפטר. ראינו את תמונות החתונה והראינו את תמונות ילדינו שלנו ותוך חצי שעה כבר הרגשנו חלק מהמשפחה. לשמחה הצטרף גם אחד השכנים – דימיטריס, וכך הכרנו כבר ארבעה מתוך עשרה מתושבי הכפר. בימים שלאחר מכן ציירתי את פניה הטובות של אנגליקי, וניקוס, השכן שלנו, הבטיח שיעביר לה את הציור.

 

 

המסעדה של אליאס, אליה הגענו עם שקיעה, היתה המקום היפה ביותר והמזמין ביותר שאפשר לדמיין. הארוחה היתה לא פחות מאלוהית. אליאס ראה שאנחנו רעבים ואמר שהוא יביא מאכלים לשולחן עד שנהיה שבעים. סלט יווני נפלא, צזיקי סמיך, תירופיתה שהוכנה במיוחד בשבילנו, פסטה תוצרת בית, עוף ברוטב מיוחד ולקינוח יוגורט עם ריבת פיסטוקים וחבושים וליקר מסטיקה על חשבון הבית. אט אט נמוג הנוף אל תוך חשכת הליל, הגפנים שסביבנו התכהו, הים השחיר ומיליון כוכבים הציפו את השמיים.

 

 

חיוס הוא מקום קשוח עבור תושביו. המים אינם מצויים בשפע על פני האדמה ויש לחפור בארות כדי למצוא אותם. כל כפר ניזון מבארותיו וממעיינותיו ועם מעט המים הללו הם מצליחים ליצור שם גן עדן. בכל מקום שפע של פירות – תאנים, ענבים, שזיפים, אגסים, ריח האורגנו הגדל בכל מקום משכר את הנחיריים ומראה עציצי הבזיליקום השופעים מרגיע את העיניים. באחד הכפרים שמענו שתי זקנות על ספסל מדברות. האחת אמרה לשניה: “תראי מה זה, אנשים התחילו לבוא לכפר שלנו”. שרגא, המדריך שלנו, שדובר יוונית מעולה, אמר להן: “זה בגלל שיש לכם כפר מאוד יפה”. הזקנות הופתעו למשמע היוונית שבפיו  ומיד פרצו בצחוק גדול “שמעת? הוא אומר שיש לנו כפר יפה! חה חה! כפר יפה!”

 

 

וכשרוצים לטבול במים, יורדים אל החופים. בכל מקום יש חופים, והם כולם יפיפיים. מפרצים על גבי מפרצים של מים טורקיזיים, עם חול לבן, חול שחור, ובעיקר אבנים צבעוניות במגוון ובשפע ממכר. שעות על גבי שעות ישבנו באותם חופים, מדברים על החיים, מדברים על השמיים, על אלוהים, ומשמעות החיים, בעוד ידינו משחקות בחלוקים הצבעוניים, מעירות בתוכנו חלקים ילדיים שכבר שכחנו מהם, מעוררות את חדוות הגילוי ואת ההתפעמות מן הדברים הפשוטים. בכל יום טבלנו בחוף אחר, בכל יום נשבענו כי זה ולא האחרים הוא החוף היפה ביותר בחיוס, ואולי בעולם כולו.

עשרה ימים בחיוס. כפרים, הרים, חופים, אנשים, אבנים צבעוניות, כפרי המסטיקה, מעיינות חמים, תבשילים שהוכנו באהבה, חצרות שטופחו במשך מאות שנים, כבישים מפותלים, עצי אורן טבעיים, דולפין מקפץ בים, ארנבת חוצה את השביל, וזמן, ושקט, ומרחבים לעצור, להתנקות מרעשי היום-יום, להקשיב פנימה, להקשיב החוצה, לשאול את השאלות הכי אמיתיות, לצחוק עם חברים, להנות מלהיות לבד, להרגיש כמו מסע בזמן אל הימים בהם בני אדם חיו, פשוט חיו, ולחיות. פשוט לחיות.

הכותבת: דנה הופר

הטיול הזה הינו טעימה ממסע של מהות עם שרגא ודיתה מ”מהות המסע”.

בסוכות הקרוב 25.9-2.10 ייצא מסע מס 2 אל האי חיוס.

מוזמנים ליצור קשר עם שרגא הלפרן: 050-5529047 במייל  ובאתר

 

 

 

Facebook Comments

עוד בגריקית

בודאי שמתם לב שברשתות החברתיות מתפרסמת מודעה המגייסת עובדים ישראלים

קורס סקיפרים ביוון – שילוב מושלם של הנאה ולימוד שייט.

אם אתם מתכננים להגיע ליוון ובמיוחד לאיזור היפהפה של חצי

טיולי אופנועים ביוון – חוויה בהחלט שונה ומיוחדת המאפשרת לראות

לכל הכתבות

Instagram @ greekit

 • שלוש דירות אירוח
על גג עם מראה פנורמי במרכז העיר, במרפסת הצופה לאתר עתיקות במרכז העיר, או בדירה במרחק הליכה מהים - שלוש דירות אירוח בסלוניקי ברמה הגבוהה ביותר ובמיקומים השווים בעיר. הזוג מאי ועידו, ביחד עם עדי, שותף נוסף, חלמו, שיפצו דירות שמנוהלות על ידם, וחיים את החלום של לגור ביוון. לכם נשאר רק לבחור באיזה מהן להתארח בפעם הבאה שתהיו בסלוניקי: דירת גג מפוארת בלב סלוניקי דירת פנטהאוס מפוארת ומפנקת במרכז העיר, צופה לנוף מרהיב ובעיצוב מודרני וחדיש. מנוף הגג אפשר לראות את מראות העיר היפים ביותר. הדירה מאובזרת, מטבח מושלם לבישול, חדר שינה מפנק, ג'קוזי, ספה שנפתחת למיטה, ברביקיו ופינת ישיבה בגג ועוד. במרחק 5 דקות הליכה מהכיכר המרכזית  ומלדדיקה, רובע הקניות והבילויים. הדירה מתאימה גם למשפחה. לחצו כאן להזמנות. דירה בלב סלוניקי דירת אירוח יוקרתית בעיצוב מודרני בגווני כחול לבן, ממש במרכז סלוניקי! הדירה ממוקמת בלב ליבה של סלוניקי בקרבת כיכר אריסטוטלוס, מקום מושלם להתארח בו ולגלות את העיר מקרוב. הליכה קצרה מהדירה תוביל אל מוקדי הבילוי והאתרים המרכזיים, הים, החנויות והמסעדות. בדירה חדר שינה ועוד מיטת ספה מפנקת, הדירה כוללת WiFi, טלוויזיה, מזגן, מערכת חימום, מרפסת יפה, דלת בטיחות, פינת אוכל, מטבח מאובזר הכולל: תנור, מיקרוגל, מקרר, קומקום, כלי בישול, סירים וכוסות. יש ארון גדול לאחסון בחדר השינה. דירה עם נוף לים דירת אירוח מפנקת בסלוניקי, מרחק הליכה מהים! אירוח ברמה גבוהה מאד במרכז העיר, הדירה כוללת מרפסת עם נוף לים ולאתר ארכיאולוגי, חדר שינה, ספה הנפתחת למיטה, טלויזיה חכמה, מטבח מאובזר המיקום של הדירה הוא ברחוב צעיר ומגניב, מרחק 5 דקות הליכה אל הים עם נוף פתוח מהמרפסת לעבר אתר עתיקות והים. אנדרטאות הסטוריות, המגדל הלבן, ועוד. ברחוב המקסים תמצאו בתי קפה, מסעדות טברנות, ברים, חנויות ושוק סופר פתוח 24 \ 7 החלל הדירה כוללת מיזוג אוויר, מיטה נוחה. WiFi, טלוויזיה, ספה הנפתחת בקלות למיטה זוגית, מטבח מאובזר עם השירותים הבסיסיים. בחדר הרחצה יש מקלחת גדולה ומקלחת, שמפו ומגבות נקיות לכל האורחים. מרפסת מקסימה עם נוף נהדר. .
 • שכרון צבעים
זו הפעם השלישית שסדנת ציור אינטואיטיבית בהנחיית רוני טהור יוצאת לפארוס. מה זה ציור אינטואיטיבי, אתם בטח שואלים. אז מדובר על ציור חופשי ש"בא מהבטן", לא דורש נסיון קודם והוא כלי ביטוי לתהליכי מודעות פנימית, התפתחות, צמיחה וגדילה. או כמו שהעידו כאלו שהתנסו: "מסקרן, עמוק, צבעוני ומיוחד " השיטה, שידועה ומוכרת בעולם, מאפשרת חיבור לביטוי יצירתי חופשי, נטול שיפוט וביקורת. מאפשרת ציור מתוך חופש, הנאה ותעוזה. בסדנה נותנים ביטוי לפנימיות בצבע ומכחול, זוהי יצירה נטולת מילים. ממש "רוקדים" עם הצבעים. רוני טהור, אמנית יוצרת מגיל שלוש, אוהבת צבע, מציירת, מנחה סדנאות לציור אינטואיטיבי משנת 2003. מספרת: "לפני כ-20 שנה חיפשתי דרך, חיפשתי אותי. חיפשתי להביע את שאין לו מילים. הגעתי לציור אינטואיטיבי ומאז הקנווס הוא המטפל שלי. משמש לי דרך לשחרר בחופש בטבעיות ובשמחה. אני מציירת ואח"כ מתבוננת, ומגלה את עצמי ואת מי שאני. אני מודה על הזכות ללוות רבים/ת אל הדרך אל החופש." הסדנה הקרובה תתקיים בספטמבר, במרכז טאוס באי פארוס החלומי, זהו מרכז סדנאות קסום הפעיל מזה 18 שנה. הפעילות מתקיימת גם ברחבי המרכז וגם בחוץ בטבע, בים. 3 ימים של שכרון צבעים!, טיולים בפארוס, המוכרת כבר היטב לרוני, אוכלים במסעדות מעולות וחוגגים ביחד. מתי ומה זה כולל? טיסות ישירות תל אביב - אתונה - פארוס וחזרה. סדנאות ציור אינטואיטבי, כולל כל חומרי הציור. 4 לילות בבית מלון משובח (יש אפשרות לבחור בחדר זוגי או חדר יחיד) ארוחת ערב חגיגית ביום ההגעה ארוחת צהריים במסעדה האסייתית של מרכז טאוס, בכל אחד מימי הסדנה מדיטציית בוקר, קפה תה ועוגיות. רכב שכור לכל ימי הסדנה (רכב אחד לכל 3 משתתפים/ות) שלושה ימים של מקסימום טיולים (כן, אפשרי אחרי הסדנה יש מספיק זמן). ים, מוסיקה, אוכל יווני, ציור, שקיעות, נופים משגעים. ואפילו זמן לשופינג.
 • וילה במפרץ פרטי ברודוס
במקום הכי הכי יפה ברודוס, קילומטר מהעיירה הציורית והיפה לינדוס, במפרץ Navaron (המוכר בגלל הסרט תותחי נברון שצולם שם), נמצאות הוילות להשכרה המפנקת ביותר ברודוס. זהו קומפלקס של שתי וילות זהות, שניתן לשכור יחד או בנפרד. מכל אחת מהוילות נגלה נוף עוצר נשימה של צוקי נברון, מפרץ כחול ויש גם כניסה למפרץ ים פרטי. במפרץ עוגנת סירת מנוע מהירה לרשות השוכרים, בתאום מראש. בריכת שחייה גדולה, פינת ישיבה מרווחת ומקורה, ג'קוזי, סלון, מטבח מאובזר, פינת אוכל, חדרי שינה שכולם פונים אל נוף ים ולכל אחד מהחדרים יש מקלחת ושרותים צמודים. וילה בלו מארה לינדוס ממוקמת כ-45 דקות נסיעה משדה התעופה של רודוס. כקילומטר מהעיירה Lindos , במרחק שתי דקות נסיעה ממפרץ Saint Paul  המרהיב וכחמש דקות נסיעה מהעיירה Pefkos, במזרח רודוס, איזור של  מפרצים מוגנים מרוחות, עיירה לבנה עם סמטאות צרות ומפותלות על צלע הר, כפרים אותנטיים. במרחק של שעת טיסה מישראל. שביל מרוצף באורך 50 מטר המוביל אל הים הכחול והצלול שלמרגלות הבית, עם מפרצון קטן ומוגן המשרת רק את שני הבתים. השירות כולל גם שירות חדרים יומי, סדינים, מגבות אמבטיה ובריכה, ובתשלום נוסף: שף פרטי, וביביסיטר. כל וילה מתאימה ל 8-10 אנשים.
 • טברנה על גלגלים
טברנה אקספרס של השף והיזם גיא פרץ הידוע בחיבתו הרבה לאוכל ים תיכוני וליווני בפרט הוא גם הבעלים של פוד טראקס קומפני, משאיות אוכל שהן מסעדות קונספט ניידות על גלגלים. טברנה אקספרס היא מסעדת הדגל , טברנה יוונית שמגיעה לשווקים, ארועים, ירידים ופסטיבלים. לקרון המסעדה מטבח מאובזר בו מוגשות מנות מופלאות כמו: מאפים יוונים, מוסקה, גבינות, דגים, ציזיקי, יוגורט, מזטים, גריל בשרים בסגנון יווני כמו סופלקי, ג'ירוס ועוד. הטברנה מביאה איתה חוץ מאוכל טוב, איכותי ומוקפד שמבוסס על חומרי גלם משובחים ועשייה טרייה ומדויקת, גם עיצוב אוירה, שמחה ומוסיקה יוונית. הרבה אקססוריז של טברנה משודרגת, מעוצבת בכחול ולבן, כסאות, שולחנות, מפות משובצות – ליצירת חווית אירוח מלאה. החיבור של השף גיא פרץ ליוון התחיל כשעבד בעבר ביוון בייעוץ לבתי מלון והוא מיד התחבר לתרבות האוכל. לבישול הפשוט והמדויק ולחומרי הגלם המצוינים, שמן הזית גבינות טובות, בשרים על הגריל, דגים. הכל הכי טרי שיש. נתקלתי בטברנה אקספרס בארוע עסקי לחברת אלומיניום המייבאת את מוצריה מיוון והזמינה את הפוד טראק כקייטרינג למוזמנים. הטברנה ממש גנבה את ההצגה, המכלול של החוויה הוא קונספט יוצא דופן לארועים מסוג זה - ההתלהבות של המשתתפים היתה עצומה, גם מהאוכל הטעים, וגם מהקסם שנוצר - שתו אוזו, רקדו, נוצרה שמחה אמיתית.
 • בסיור גרפיטי באתונה כבר היית?
מקרה של הדרת נשים שאירע בבית שמש בשנת 2011, השאיר את חותמו על אלינוי קיסלוב, מדריכת טיולים צעירה, היא הרגישה שאינה יכולה להישאר אדישה והיא החליטה בצעד אמיץ לרסס כתובת  גרפיטי מחאתית על קיר הרחוב. אלינוי נתפסה ע"י המשטרה ונעצרה ללילה, ובמקביל, הידיעה על הגרפיטי הפכה ויראלית ברשת והתגובות היו מעודדות. היא הבינה שלגרפיטי יש כח עצום ומה שעומד מאחוריו הוא לא בהכרח ונדליזם לשמו, אלא מעשה מחאתי שדורש אומץ והקרבה. לאחר ההבנה הזו, הקימה אלינוי ביחד עם אחיה, חברת סיורי גרפיטי בשם גרפיטיול אשר מונה כיום צוות גדול של מדריכים מנוסים. ההתחלה היתה מפה לאוזן, בשכונת פלורנטין בה התגוררה ומה שאפיין את הסיורים בשכונה הצבעונית הדרום תל אביבית הזו, הוא המפגש החזק עם האנשים שמאחורי בתי המלאכה של השכונה ועם סיפורי החיים שלהם. סיור גרפיטי באתונה הגרפיטי באתונה תופס חלק גדול מנראות הרחובות והסיור יוצא משכונת פסירי המרכזית בכל ימי השבוע, ועורך כשעה וחצי. הסיורים בהדרכת מדריכים מקומיים וצעירים, שישתפו אתכם בסיפורי השראה מרגשים מאחורי הגרפיטי, על המאבק הכלכלי שאותו הם חוו, ועדיין חווים, ועל אתונה העכשווית מנקודת מבטם. הסיור יעניק לכם הבנה עמוקה ונקודת מבט חדשה למה שקורה שם בשנים האחרונות ומיוצג על ידי אמנות הרחוב כמעט בכל פינה. סיור קולינרי באתונה סיור נוסף של חברת גרפיטיול הוא GRAFOODIEZ-סיור אוכל בו אוכלים עם הפה והעיניים, מדברים על הסטוריה, פוליטיקה והחיים ומנסים במאכלים יווניים מקומיים מעולים בבתי אוכל שלא ידועים לתיירים. הסיור אורך 3 שעות שבסיומו יוצאים שבעים ומרוצים. (הסיור בהחלט יכול להחליף ארוחה) בימי שני-שבת משעה 11 בבוקר.
 • Gems of Pinakates בחצי האי פיליון. הפרטים בקרוב בבלוג.
 • מטעמי סלוניקי
 • נגיעות מסלוניקי היפה

Greekit

תקנון

Copyright 2018 @ גריקית

Developed by Tiran Digital Management Design by studio shlomit toledo

Loading...
Share on Facebook