Menu

בסיור עתיקות באתונה כבר היית?

23/9/19

סיור חדש ומעניין לאספנים, מעצבים, חובבי עתיקות ווינטאג’, ולשוחרי תרבות וקולינריה יוצא לדרך.

תפסתי לשיחה קצרה את אידית מרקוביץ, מעצבת פנים ילידת יוון, מרצה בנושא עיצוב במספר מכללות בארץ, מומחית לאספנות עיצוב ומארגנת סיורים לקבוצות של אספנים בחול, והוגת רעיון הסיור הייחודי הזה באתונה.

 


הי אידית, שמעתי על הסיור לאספנים, אוהבי אומנות ועתיקות, תרבות וקולינריה הייחודי

שאת עושה באתונה, תוכלי לספר לי למה דוקא באתונה?

 

אתונה היא מקום יוצא דופן, שמחבר בין מסורת עתיקת יומין, לבין מוזיקה נפלאה, קולינריה אתונאית ותרבות מקומית, ולכן היא יעד מועדף לישראלים רבים שחוזרים אליה שוב ושוב.

 

אחרי ביקור אחד או שתיים באקרופוליס ועוד יעדי חובה, לאנשים שסקרנים להכיר את אתונה האחרת, את אתונה בעיני אתונאים, להכיר את הסמטאות הקטנות ואת הפינות הנסתרות, לשמוע מוזיקה נפלאה בטברנה שרק מקומיים מתכנסים, לגלות את התרבות מקומית, זאת שלא מגיעים אליה דרך מדריכי התיירים, החלטנו להציע את הסיור שלנו.

 

ואם כבר מדברים על תרבות מקומית ולאוהבי אומנות ועתיקות שבנינו, באתונה יש שוק עתיקות מרהיב המציע שפע פריטים אירופיים לצד פריטים אוריינטליים, כיום אחד השווקים הטובים באירופה וזאת עקב המשבר הכלכלי המאלץ רבים למכור את תכולות דירותיהם דבר שמביא לשוק שפע פריטים אותנטיים במחירי מציאה.

 

 

 

מה הרקע שלך בתחום זה, ומה הביא אותך לעשייה הזאת?

 

אני מעצבת פנים, מרצה, והאהבה לשווקים, לתגליות ולפריטים יוצאי דופן זורמת אצלי בדם ובנשמה, אני אוהבת לחפש את הרהיט או את החפץ יוצא הדופן, את זה שמתאים בדיוק לנישה בפינת האוכל או את גוף התאורה המהמם לתלות מהעל שולחן העבודה שלי, להיכנס לחנויות קטנות שאיש לא מכיר, ולנסות סמטאות שלא מופיעות במדריכי התיירים.

 

במשך שנים כששאלו אותי: איפה השגת את הפריט המהמם הזה? עניתי ‘בשוק הפשפשים’.

החברות שלי היו מרימות גבה, ומספרות לי שהשיטוטים שלהן בשוק הניבו אולי קפה או פיצה באיטלקית. החלטתי לעזור להן! ואחרי שערכתי סיורים נפלאים לחברותי הטובות והראיתי להן את כל פינות הקסם והסודות הקטנים, החלטתי להציע את הסיורים שלי גם לקהל הרחב בדגש על אוהבי אומנות ועתיקות.

 

 

 

האם לעובדה שאת דוברת יוונית ומכירה היטב את אתונה מעניק ערך מוסף לסיור?

 

אתונה עבורי היא בית, זה המקום שנולדתי וגרתי טרם עליתי עם משפחתי ארצה בגיל 15. וחוזרת לבקר בני דודים וחברות, לזיכרונות ילדות, טעמים ומקומות.

 

המקום האוהב אלי במיוחד הוא כמובן שוק הפשפשים של אתונה, הממוקם במרכז העיר בין מרגלות אקרופוליס לבין רחוב הקניות השווה, רחוב ermou.  כאן אני מרגישה בבית, כאן נמצא הבית שאמי נולדה – כיום מבנה לשימור – ושתי רחובות משם נמצאת חנות בגדי הילדים שהייתה בבעלות משפחתי למשך ארבע עשורים שהפכה לאחרונה למסעדת קונספט עם טבח סלב למטבח יווני בטוויסט עכשווי.

 

כאן, אני לא מרגישה תיירת או ישראלית, כאן אני מרגישה מקומית ולעובדה שאני דוברת יוונית יש יתרון.

אני מצליחה ליצור אינטראקציה מידית ותקשורת מעולה עם האנשים סביבי, להיכנס למסעדה ולבקש את התפריט ביוונית בו מוצעים כמה מאכלים למקומיים בלבד, או לברר מחירים בשוק הרוכלים בשפת המקור ולקבל את המחירים הטובים ביותר, לקרוא את האותיות הקטנות, להבין בכל מקום את לחשי הסביבה.

 

 

 

נשמע מעניין…האם הסיור מתאים לכל אחד, מי מוזמן אליו?

 

הסיור שלנו מתאים לאנשים שמחפשים סיורי בוטיק, שמחפשים משהו אחר וכמובן לאנשים שאוהבים שווקים. לאנשים שמחפשים תוכן המבוסס תרבות הפנאי, טעימה ייחודית של ביקורים בשווקי עתיקות ויד שנייה הכי שווים באתונה, מוזיאוני בוטיק, גלריות עיצוב ומה שביניהן, טעימות של אוכל יווני וטברנות שרק המקומיים מכירים, מקומות שקשה לגלות לבד.

 

בזמן שאוצרי אומנות, אספני עתיקות, בתי מכירות פומביות וגם רוכלים בשווקי הפשפשים יכולים להעיד שגל של נוסטלגיה שוטף את הישראלים בכל מה שקשור לעולם האספנות, הביקוש לתמונות, צילומים, פרטי ריהוט, פרטי דקורציה, גופי תאורה, בובות, קופסאות של מוצרים, כלי מטבח, צעצועים הופכים למבוקשים, בדגש על שילובם בעיצוב הבית, ליצירת עיצוב אישי, עיצוב עם אופי. וכך מצטרפים לסיורים אנשים שרוצים לעצב את ביתם באופן ייחודי ולהכיר שווקים חדשים.

 

 

 

 

יתרון נוסף הוא הליווי האישי שאנחנו מעניקים במהלך הסיור, אנחנו נלווה אתכם במהלך כל הסיור ונשמח לתת לכם חוות דעת מקצועית והערכה לגבי פרטי האספנות השונים בהם תיפגשו מהלך הסיורים, ולכן הסיור מתאים גם לאספנים מתחילים.

 

הסיור מתאים גם לאנשים שביקרו בעבר באתונה אך הפעם רוצים לבלות סופ”ש עם אנשים שוחרי תרבות כמוהם.

 

 

 

אילו תכנים נוספים יש בסיור?

 

כמובן שאי אפשר בלי טעימות מהמטבח היווני והמוזיקה המקומית ובלי תרבות אוכל הכולל גם סיור אוכל רחוב בדאון טאון אתונה.

 

לתרבות הפנאי ונבקר במוזיאוני בוטיק, מוזיאון בנקי שהתצוגות במוזיאון סוקרות את התפתחות האמנות היוונית לאורך השנים וההיסטוריה  השוכן במבנה נאו-קלאסי המגלה את היופי ואת עיצוב הפנים של המבנה כעדות נאמנה לתקופה.

נבקר במוזיאון לרכב, אחד המוזיאונים הנדירים באתונה ובכלל באירופה שמציג שלל מרהיב של רכבי אספנות מכל העולם ומכל התקופות.

למטיבי לכת נשלב סיורים רגליים בסמטאות אתונה ונשמע סיפורים מרתקים, נצא למפגש מרתק ודינמי עם עולם הגרפיטי ואמנות הרחוב.

בסיור משולבת הדרכה צמודה באתרי התרבות, האמנות והקלאסיקה האתונאית.

 

 

 

האם היו סיורים קודמים מוצלחים? יכולה לספר לי אנקדוטות מהם?

 

בכל הסיורים שלנו לפני היציאה לשווקים יש משפט שחוזר על עצמו והוא נשמע בערך כך: “טוב, אני לא באתי לקנות, באתי לחוויה” או ” אין לי מקום במזוודה”, ולנו חיוך קל, כי אנחנו פשוט יודעים שבשווקים שאנחנו מבקרים יש פריטים טובים שפשוט חבל לא לקחת אותם הביתה.

 

ואז בסיומו של כל סיור, אנחנו אלה שמסכמים עם סוכן הנסיעות שלנו את נושא הוספת המזוודות לטיסה ומרגיש לנו שהסיור היה מוצלח, כי משתתפי הסיור הצליחו באמת לאסוף פריטים שהם אוהבים, אספו חוויות לארגז הזיכרונות, והחשוב מכל אספו חברים חדשים שוחרי תרבות כמוהם למפגשים נוספים בארץ או בחו”ל.

 

 

על מארגני הסיור

 

אידית מרקוביץ, מעצבת פנים ואספנית עיצוב בעצמה, נולדה ביוון, דוברת יוונית ומכירה כל פינה באתונה, שתלווה אתכם בסיורי עיצוב וברכישות שלכם בכל מה שקשור לפרטי אספנות ועיצוב
מטיילת בשווקים ברחבי העולם וציידת מציאות, אותן משלבת בבתים שהיא מעצבת ויוצרת לוק עכשווי
עם טוויסט מפתיע לעיצוב פנים מקורי ואחר.

 

נוי גרא, Auctioneer בעלים של בית המכירות The Bidder ,- מכיר בעל-פה את כל השווקים באתונה וסביבתה, מומחה בתחום האספנות, אמנות דקורטיבית ועתיקות ואספן בעצמו.

השניים יילוו אתכם במהלך כל הסיורים יסבירו לכם וישמחו לתת לכם חוות דעת מקצועית
והערכה לגבי פרטי האספנות השונים בהם תיפגשו מהלך הסיורים.

 

 

 

לפרטים נוספים על הסדנה / סיור ולהרשמה

נא מלאו את הטופס ושלחו אלינו

Facebook Comments

עוד בגריקית

בודאי שמתם לב שברשתות החברתיות מתפרסמת מודעה המגייסת עובדים ישראלים

קורס סקיפרים ביוון – שילוב מושלם של הנאה ולימוד שייט.

אם אתם מתכננים להגיע ליוון ובמיוחד לאיזור היפהפה של חצי

טיולי אופנועים ביוון – חוויה בהחלט שונה ומיוחדת המאפשרת לראות

לכל הכתבות

Instagram @ greekit

 • שלוש דירות אירוח
על גג עם מראה פנורמי במרכז העיר, במרפסת הצופה לאתר עתיקות במרכז העיר, או בדירה במרחק הליכה מהים - שלוש דירות אירוח בסלוניקי ברמה הגבוהה ביותר ובמיקומים השווים בעיר. הזוג מאי ועידו, ביחד עם עדי, שותף נוסף, חלמו, שיפצו דירות שמנוהלות על ידם, וחיים את החלום של לגור ביוון. לכם נשאר רק לבחור באיזה מהן להתארח בפעם הבאה שתהיו בסלוניקי: דירת גג מפוארת בלב סלוניקי דירת פנטהאוס מפוארת ומפנקת במרכז העיר, צופה לנוף מרהיב ובעיצוב מודרני וחדיש. מנוף הגג אפשר לראות את מראות העיר היפים ביותר. הדירה מאובזרת, מטבח מושלם לבישול, חדר שינה מפנק, ג'קוזי, ספה שנפתחת למיטה, ברביקיו ופינת ישיבה בגג ועוד. במרחק 5 דקות הליכה מהכיכר המרכזית  ומלדדיקה, רובע הקניות והבילויים. הדירה מתאימה גם למשפחה. לחצו כאן להזמנות. דירה בלב סלוניקי דירת אירוח יוקרתית בעיצוב מודרני בגווני כחול לבן, ממש במרכז סלוניקי! הדירה ממוקמת בלב ליבה של סלוניקי בקרבת כיכר אריסטוטלוס, מקום מושלם להתארח בו ולגלות את העיר מקרוב. הליכה קצרה מהדירה תוביל אל מוקדי הבילוי והאתרים המרכזיים, הים, החנויות והמסעדות. בדירה חדר שינה ועוד מיטת ספה מפנקת, הדירה כוללת WiFi, טלוויזיה, מזגן, מערכת חימום, מרפסת יפה, דלת בטיחות, פינת אוכל, מטבח מאובזר הכולל: תנור, מיקרוגל, מקרר, קומקום, כלי בישול, סירים וכוסות. יש ארון גדול לאחסון בחדר השינה. דירה עם נוף לים דירת אירוח מפנקת בסלוניקי, מרחק הליכה מהים! אירוח ברמה גבוהה מאד במרכז העיר, הדירה כוללת מרפסת עם נוף לים ולאתר ארכיאולוגי, חדר שינה, ספה הנפתחת למיטה, טלויזיה חכמה, מטבח מאובזר המיקום של הדירה הוא ברחוב צעיר ומגניב, מרחק 5 דקות הליכה אל הים עם נוף פתוח מהמרפסת לעבר אתר עתיקות והים. אנדרטאות הסטוריות, המגדל הלבן, ועוד. ברחוב המקסים תמצאו בתי קפה, מסעדות טברנות, ברים, חנויות ושוק סופר פתוח 24 \ 7 החלל הדירה כוללת מיזוג אוויר, מיטה נוחה. WiFi, טלוויזיה, ספה הנפתחת בקלות למיטה זוגית, מטבח מאובזר עם השירותים הבסיסיים. בחדר הרחצה יש מקלחת גדולה ומקלחת, שמפו ומגבות נקיות לכל האורחים. מרפסת מקסימה עם נוף נהדר. .
 • שכרון צבעים
זו הפעם השלישית שסדנת ציור אינטואיטיבית בהנחיית רוני טהור יוצאת לפארוס. מה זה ציור אינטואיטיבי, אתם בטח שואלים. אז מדובר על ציור חופשי ש"בא מהבטן", לא דורש נסיון קודם והוא כלי ביטוי לתהליכי מודעות פנימית, התפתחות, צמיחה וגדילה. או כמו שהעידו כאלו שהתנסו: "מסקרן, עמוק, צבעוני ומיוחד " השיטה, שידועה ומוכרת בעולם, מאפשרת חיבור לביטוי יצירתי חופשי, נטול שיפוט וביקורת. מאפשרת ציור מתוך חופש, הנאה ותעוזה. בסדנה נותנים ביטוי לפנימיות בצבע ומכחול, זוהי יצירה נטולת מילים. ממש "רוקדים" עם הצבעים. רוני טהור, אמנית יוצרת מגיל שלוש, אוהבת צבע, מציירת, מנחה סדנאות לציור אינטואיטיבי משנת 2003. מספרת: "לפני כ-20 שנה חיפשתי דרך, חיפשתי אותי. חיפשתי להביע את שאין לו מילים. הגעתי לציור אינטואיטיבי ומאז הקנווס הוא המטפל שלי. משמש לי דרך לשחרר בחופש בטבעיות ובשמחה. אני מציירת ואח"כ מתבוננת, ומגלה את עצמי ואת מי שאני. אני מודה על הזכות ללוות רבים/ת אל הדרך אל החופש." הסדנה הקרובה תתקיים בספטמבר, במרכז טאוס באי פארוס החלומי, זהו מרכז סדנאות קסום הפעיל מזה 18 שנה. הפעילות מתקיימת גם ברחבי המרכז וגם בחוץ בטבע, בים. 3 ימים של שכרון צבעים!, טיולים בפארוס, המוכרת כבר היטב לרוני, אוכלים במסעדות מעולות וחוגגים ביחד. מתי ומה זה כולל? טיסות ישירות תל אביב - אתונה - פארוס וחזרה. סדנאות ציור אינטואיטבי, כולל כל חומרי הציור. 4 לילות בבית מלון משובח (יש אפשרות לבחור בחדר זוגי או חדר יחיד) ארוחת ערב חגיגית ביום ההגעה ארוחת צהריים במסעדה האסייתית של מרכז טאוס, בכל אחד מימי הסדנה מדיטציית בוקר, קפה תה ועוגיות. רכב שכור לכל ימי הסדנה (רכב אחד לכל 3 משתתפים/ות) שלושה ימים של מקסימום טיולים (כן, אפשרי אחרי הסדנה יש מספיק זמן). ים, מוסיקה, אוכל יווני, ציור, שקיעות, נופים משגעים. ואפילו זמן לשופינג.
 • וילה במפרץ פרטי ברודוס
במקום הכי הכי יפה ברודוס, קילומטר מהעיירה הציורית והיפה לינדוס, במפרץ Navaron (המוכר בגלל הסרט תותחי נברון שצולם שם), נמצאות הוילות להשכרה המפנקת ביותר ברודוס. זהו קומפלקס של שתי וילות זהות, שניתן לשכור יחד או בנפרד. מכל אחת מהוילות נגלה נוף עוצר נשימה של צוקי נברון, מפרץ כחול ויש גם כניסה למפרץ ים פרטי. במפרץ עוגנת סירת מנוע מהירה לרשות השוכרים, בתאום מראש. בריכת שחייה גדולה, פינת ישיבה מרווחת ומקורה, ג'קוזי, סלון, מטבח מאובזר, פינת אוכל, חדרי שינה שכולם פונים אל נוף ים ולכל אחד מהחדרים יש מקלחת ושרותים צמודים. וילה בלו מארה לינדוס ממוקמת כ-45 דקות נסיעה משדה התעופה של רודוס. כקילומטר מהעיירה Lindos , במרחק שתי דקות נסיעה ממפרץ Saint Paul  המרהיב וכחמש דקות נסיעה מהעיירה Pefkos, במזרח רודוס, איזור של  מפרצים מוגנים מרוחות, עיירה לבנה עם סמטאות צרות ומפותלות על צלע הר, כפרים אותנטיים. במרחק של שעת טיסה מישראל. שביל מרוצף באורך 50 מטר המוביל אל הים הכחול והצלול שלמרגלות הבית, עם מפרצון קטן ומוגן המשרת רק את שני הבתים. השירות כולל גם שירות חדרים יומי, סדינים, מגבות אמבטיה ובריכה, ובתשלום נוסף: שף פרטי, וביביסיטר. כל וילה מתאימה ל 8-10 אנשים.
 • טברנה על גלגלים
טברנה אקספרס של השף והיזם גיא פרץ הידוע בחיבתו הרבה לאוכל ים תיכוני וליווני בפרט הוא גם הבעלים של פוד טראקס קומפני, משאיות אוכל שהן מסעדות קונספט ניידות על גלגלים. טברנה אקספרס היא מסעדת הדגל , טברנה יוונית שמגיעה לשווקים, ארועים, ירידים ופסטיבלים. לקרון המסעדה מטבח מאובזר בו מוגשות מנות מופלאות כמו: מאפים יוונים, מוסקה, גבינות, דגים, ציזיקי, יוגורט, מזטים, גריל בשרים בסגנון יווני כמו סופלקי, ג'ירוס ועוד. הטברנה מביאה איתה חוץ מאוכל טוב, איכותי ומוקפד שמבוסס על חומרי גלם משובחים ועשייה טרייה ומדויקת, גם עיצוב אוירה, שמחה ומוסיקה יוונית. הרבה אקססוריז של טברנה משודרגת, מעוצבת בכחול ולבן, כסאות, שולחנות, מפות משובצות – ליצירת חווית אירוח מלאה. החיבור של השף גיא פרץ ליוון התחיל כשעבד בעבר ביוון בייעוץ לבתי מלון והוא מיד התחבר לתרבות האוכל. לבישול הפשוט והמדויק ולחומרי הגלם המצוינים, שמן הזית גבינות טובות, בשרים על הגריל, דגים. הכל הכי טרי שיש. נתקלתי בטברנה אקספרס בארוע עסקי לחברת אלומיניום המייבאת את מוצריה מיוון והזמינה את הפוד טראק כקייטרינג למוזמנים. הטברנה ממש גנבה את ההצגה, המכלול של החוויה הוא קונספט יוצא דופן לארועים מסוג זה - ההתלהבות של המשתתפים היתה עצומה, גם מהאוכל הטעים, וגם מהקסם שנוצר - שתו אוזו, רקדו, נוצרה שמחה אמיתית.
 • בסיור גרפיטי באתונה כבר היית?
מקרה של הדרת נשים שאירע בבית שמש בשנת 2011, השאיר את חותמו על אלינוי קיסלוב, מדריכת טיולים צעירה, היא הרגישה שאינה יכולה להישאר אדישה והיא החליטה בצעד אמיץ לרסס כתובת  גרפיטי מחאתית על קיר הרחוב. אלינוי נתפסה ע"י המשטרה ונעצרה ללילה, ובמקביל, הידיעה על הגרפיטי הפכה ויראלית ברשת והתגובות היו מעודדות. היא הבינה שלגרפיטי יש כח עצום ומה שעומד מאחוריו הוא לא בהכרח ונדליזם לשמו, אלא מעשה מחאתי שדורש אומץ והקרבה. לאחר ההבנה הזו, הקימה אלינוי ביחד עם אחיה, חברת סיורי גרפיטי בשם גרפיטיול אשר מונה כיום צוות גדול של מדריכים מנוסים. ההתחלה היתה מפה לאוזן, בשכונת פלורנטין בה התגוררה ומה שאפיין את הסיורים בשכונה הצבעונית הדרום תל אביבית הזו, הוא המפגש החזק עם האנשים שמאחורי בתי המלאכה של השכונה ועם סיפורי החיים שלהם. סיור גרפיטי באתונה הגרפיטי באתונה תופס חלק גדול מנראות הרחובות והסיור יוצא משכונת פסירי המרכזית בכל ימי השבוע, ועורך כשעה וחצי. הסיורים בהדרכת מדריכים מקומיים וצעירים, שישתפו אתכם בסיפורי השראה מרגשים מאחורי הגרפיטי, על המאבק הכלכלי שאותו הם חוו, ועדיין חווים, ועל אתונה העכשווית מנקודת מבטם. הסיור יעניק לכם הבנה עמוקה ונקודת מבט חדשה למה שקורה שם בשנים האחרונות ומיוצג על ידי אמנות הרחוב כמעט בכל פינה. סיור קולינרי באתונה סיור נוסף של חברת גרפיטיול הוא GRAFOODIEZ-סיור אוכל בו אוכלים עם הפה והעיניים, מדברים על הסטוריה, פוליטיקה והחיים ומנסים במאכלים יווניים מקומיים מעולים בבתי אוכל שלא ידועים לתיירים. הסיור אורך 3 שעות שבסיומו יוצאים שבעים ומרוצים. (הסיור בהחלט יכול להחליף ארוחה) בימי שני-שבת משעה 11 בבוקר.
 • Gems of Pinakates בחצי האי פיליון. הפרטים בקרוב בבלוג.
 • מטעמי סלוניקי
 • נגיעות מסלוניקי היפה

Greekit

תקנון

Copyright 2018 @ גריקית

Developed by Tiran Digital Management Design by studio shlomit toledo

Loading...
Share on Facebook