Menu

מהגלוי ומהנסתר של אתונה

10/7/19

שיחה עם מארקוס פאפאגיורגיו – Markos Papageorgiou – סיורי תרבות וקולינריה.

ערכתי שיחה עם מארקוס, שהשם שלו בודאי מוכר למי שקורא מידע על אתונה ברשתות החברתיות. מארקוס הוא מדריך סיורים וטבח המתמחה בחוויות קולינריה ותרבות של יוון המודרנית, ומתגורר באי אגינה ביוון. 

 

נמל האי אגינה

 

שלום ויאסו מארקוס, כידוע לנו, ישראלים בחו”ל אוהבים לאכול ומתים על האוכל היווני, בוא נפתח את השיחה שלנו בנושא הסיור הקולינרי בשפה העברית שאתה עורך באתונה לישראלים. מה הוא כולל?

 

הסיור כולל ביקור במוסדות הקולינריים הוותיקים האהובים ביותר על תושבי העיר, דוגמת חמארות שוק, מעדניות, מאפיות ובתי מגדנאות, הליכה דרך מרכז אתונה הישנה בליווי סיפורים ואגדות מקומיות על תרבות, מנטאליות ואקטואליה יוונית.

 

סיור קולינרי אתונה

 

לאיזה אוכל הישראלים מתחברים במיוחד?


הישראלים מתחברים במיוחד ליוגורט יווני סמיך ומעליו שכבת דבש, וכמובן למיטב היצע הפחמימות, בעיקר בדמות מאפים סלוניקאיים ממולאים קרם וקינמון…

 

מימין: קוקורצי, משמאל: קולורקיה של פסחא

 

מה הישראלים הכי מופתעים לגלות בסיורים שלך באתונה?

 

הישראלים נוטים להיות מופתעים מהשפע שיש למקום להציע. תמיד יש משהו שמעולם לא טעמו, אחרי שחלקם היו בטוחים שכבר ראו הכל. תמיד יש פגישה עם דמות ראנדומלית, נאצלת או ביזארית, מרשימה או סוריאליסטית ברחובות העיר. ספציפית באתונה עצמה אנשים מגלים בכל פעם מחדש את החן הרב המחכה להתפרץ בין קירות הבטון, אחרי שהוזהרו ממכריהם שאתונה עלולה להיות מהמכוערות שבערים.

 

 

האם אתה עורך סיורים נוספים, בנוסף לסיור קולינרי? מהם?

 

בוודאי. אני עורך סיורים קבוצתיים בנושא אומנות רחוב וגרפיטי באתונה, ובנוסף גם סיורים פרטיים המותאמים אישית לכל מבקר ביוון לפי תחומי העניין שלו או שלה, בין אם מדובר בהיסטוריה של יוון המודרנית, מוזיקה, ארכיטקטורה או אומנות.

 

אמנות רחוב באתונה

 

האם אתה חש לאחרונה שיותר ישראלים מגיעים לאתונה?

 

בהחלט. משנה לשנה אני רואה סביבי יותר ויותר מטיילים ישראלים באתונה – חלקם רואים בעיר נקודת מעבר בדרך לאיים, חלקם שוחרי מוזיקה יוונית וחובבי המופעים הגדולים או ההתכנסויות בבתי המזטים הקטנים, חלק גדל והולך למטרות מגורים ועסקים, וחלקם מבקרים בפעם החמישית או השישית לשנה לסופ”ש בלבד, להנות לרגע ממציאות ים תיכונית מקבילה, מוכרת ושונה בו זמנית.

 

אמנות רחוב באתונה

 

איך הגעת לתחום העיסוק בסיורים באתונה?

 

בעברי הלא רחוק עבדתי בממכר פיסטוקים באחת החנויות הקרובות לנמל באי מגורי. כחלק מדרישות המנהל, היה עלי ‘לדוג’ את העובר ושב בכל שפה שרק יכולתי לאלתר בה, כרוכל מן המניין.


למדתי לזהות רומנים, לבנונים, צרפתים, מצרים, אינדונזים ואירים לפי ההליכה והלבוש, עוד טרם הגיעו לדלפק והוציאו הגה מהפה.
יום אחד, זיהיתי ישראלי עובר ליד הדוכן, ופניתי אליו בעברית. מה שלא ידעתי אז, זה שאותו אדם הוא אחד מגדולי היוונופילים ומספרי הסיפורים בארץ, איש רדיו ותיק ובכלל, איש רחב לב שאני מוקיר עד היום.


בעזרתו ובהדרכתו הגעתי לתחום הדרכת הטיולים, בו חתיכות הפאזל החלו ליפול למקומות הנכונים – דהיינו, הבנתי איך אותם דברים שאני נהנה לעסוק בהם, תחומי העניין שלי והתקשורת ביני לעולם החיצון מתבטאים בצורה הכי טובה במקצוע הזה. עם סיום לימודי הבישול המקצועי, יין, קונדיטוריה ותיירות התחלתי לשלב את אהבתי לאירוח (כך אני נוטה לראות את הסיורים) עם האהבה לעולם האוכל, והתחלתי לערוך סיורים קולינריים באתונה ובאי מגורי. מאז לא הפסקתי.

 

 

מה הערך המוסף שאתה כמקומי נותן למסיירים איתך?

 

כמקומי, אני מעורה בחיי היום יום של תושבי ארצי הסובבים אותי ודובר את שפתם, מה שמאפשר לי גישה בלתי אמצעית לכל אותם ניואנסים שלא בדיוק רשומים בספרים או מפורשים בסוג של ‘טלפון שבור’.


כלומר, המסיירים איתי מקבלים ‘משקפיים’ נוספים לראות דרכם את אותה ארץ אהובה וכביכול מוכרת, ולי, בתור בן שתי התרבויות, יש הזדמנות ליצוק משמעות מעט אחרת לשבלונת יוון גרסת הגלויה, ולהציג מעט מהנסתר ולא רק הגלוי.

 

פסל האלה את’ינה

 

האם אתה אוהב את החיים על אי יווני?


ללא ספק. החיים באגינה מספקים מאוד. אני מוקף בים, שמש, משפחה וחברים במקום קטן שאני יכול לקרוא לו בית, בו אני מכיר את שכניי בשמם. תחושת הקהילתיות חזקה, ואת הקניות שלי אני עורך אצל המכרים – הדג מהדייג, הגבינה מרועה הצאן בהרים, שמן הזית מהשכן והביצים והיין מהקצב. במידה ואני זקוק למעט ‘אקשן’ אורבאני, והאוצרות התרבותיים או השירות שמציע הכרך הגדול, להעלם בהמון בלי שידעו תמיד את שמי – אני בסך הכל במרחק שעה ורבע שיט מאתונה התוססת.

 

אגב, צמד המילים ‘אי יווני’ משדר אידיליה פסטורלית של בתים צבועים בלבן וכחול, רוגע ושמש. עבורי האי הוא יותר מכל בית – המקום בו אני חי, עובד, יוצר ומתקשר עם העולם סביבי. עם השנים עלי להזכיר לעצמי את אותה אידיליה המשתקפת מעיניו של זר צמא חירות ונחת, כי ברגע שאתה חלק מה’גלויה’, אתה נוטה להיות פחות ופחות מודע לקיומה, ולהיצמד לקצהו הנסתר של הקרחון, דהיינו חיי היום יום של העיירה הקטנה על יופים וכיעורם, הגאות והשפל, תקוותיהם וחרדותיהם של אהוביך ורעיך החולקים איתך את אותו מרחב המחיה.

 

 

מה אותה אוהב במיוחד בחיים ביוון?

 

הקוטביות העזה בין עונות השנה. כל חודש חדש מביא איתו שינוי בהרכב המבקרים באי, בצמחית הבר, המאכלים השונים ואפשרויות הבילוי והחיברות. החורף שייך להתגודדות סביב האח, כשבחוץ מכה רוח פרצים על עצי הפיסטוק העירומים, האביב ללקטות ויציאה ליערות שבהרים וכאוס זמן הפסחא, הקיץ לימים ארוכים שכולם ים, מוקפים במבקרים משאר יוון ומכל העולם, הסתיו לחגיגת יבול הפיסטוק והזית, וזמן ההתכנסות העדין מתזזיתיות תחת השמש אל האישי והמשפחתי.

 

 

מה אתה מוצא שונה ביוון מהחיים בישראל?

 

קצרה היריעה מלתאר… אם לתת דוגמה במספר משפטים – בעיקר קצב החיים. מהרגע שאני חוזר ליוון אחרי ביקור בארץ אחרת אני מרגיש מיד את המנועים מתקררים מעט, את הלחץ משתחרר. הקפה נשתה לאט, המטרה אינה קדושה ונדרשת, החיוך שוקל יותר מהמטבע. נסה לרדוף אחרי מישהו לשלם לו את החוב – תקבל בתגובה ‘בשביל זה באת אלי? הייתי בטוח שאתה בא לספל קפה..’, נסה לעלות על מסלול ה’תפסת מרובה לא תפסת’ ומולטיטאסקינג ענייני ותקבל בתגובה ‘מה יש? סיגה סיגה.. לאט, חביבי.’
עבורי, לפחות, מדובר בתנועה בניחותא לעומת הישרדות, סט ערכים שונה, שעוצב ישירות כתוצאה מההיסטוריה והגאוגרפיה של הארץ הזו.

לפרטים נוספים על הסדנה / סיור ולהרשמה

נא מלאו את הטופס ושלחו אלינו

 

Facebook Comments

עוד בגריקית

בודאי שמתם לב שברשתות החברתיות מתפרסמת מודעה המגייסת עובדים ישראלים

קורס סקיפרים ביוון – שילוב מושלם של הנאה ולימוד שייט.

אם אתם מתכננים להגיע ליוון ובמיוחד לאיזור היפהפה של חצי

טיולי אופנועים ביוון – חוויה בהחלט שונה ומיוחדת המאפשרת לראות

לכל הכתבות

Instagram @ greekit

 • שלוש דירות אירוח
על גג עם מראה פנורמי במרכז העיר, במרפסת הצופה לאתר עתיקות במרכז העיר, או בדירה במרחק הליכה מהים - שלוש דירות אירוח בסלוניקי ברמה הגבוהה ביותר ובמיקומים השווים בעיר. הזוג מאי ועידו, ביחד עם עדי, שותף נוסף, חלמו, שיפצו דירות שמנוהלות על ידם, וחיים את החלום של לגור ביוון. לכם נשאר רק לבחור באיזה מהן להתארח בפעם הבאה שתהיו בסלוניקי: דירת גג מפוארת בלב סלוניקי דירת פנטהאוס מפוארת ומפנקת במרכז העיר, צופה לנוף מרהיב ובעיצוב מודרני וחדיש. מנוף הגג אפשר לראות את מראות העיר היפים ביותר. הדירה מאובזרת, מטבח מושלם לבישול, חדר שינה מפנק, ג'קוזי, ספה שנפתחת למיטה, ברביקיו ופינת ישיבה בגג ועוד. במרחק 5 דקות הליכה מהכיכר המרכזית  ומלדדיקה, רובע הקניות והבילויים. הדירה מתאימה גם למשפחה. לחצו כאן להזמנות. דירה בלב סלוניקי דירת אירוח יוקרתית בעיצוב מודרני בגווני כחול לבן, ממש במרכז סלוניקי! הדירה ממוקמת בלב ליבה של סלוניקי בקרבת כיכר אריסטוטלוס, מקום מושלם להתארח בו ולגלות את העיר מקרוב. הליכה קצרה מהדירה תוביל אל מוקדי הבילוי והאתרים המרכזיים, הים, החנויות והמסעדות. בדירה חדר שינה ועוד מיטת ספה מפנקת, הדירה כוללת WiFi, טלוויזיה, מזגן, מערכת חימום, מרפסת יפה, דלת בטיחות, פינת אוכל, מטבח מאובזר הכולל: תנור, מיקרוגל, מקרר, קומקום, כלי בישול, סירים וכוסות. יש ארון גדול לאחסון בחדר השינה. דירה עם נוף לים דירת אירוח מפנקת בסלוניקי, מרחק הליכה מהים! אירוח ברמה גבוהה מאד במרכז העיר, הדירה כוללת מרפסת עם נוף לים ולאתר ארכיאולוגי, חדר שינה, ספה הנפתחת למיטה, טלויזיה חכמה, מטבח מאובזר המיקום של הדירה הוא ברחוב צעיר ומגניב, מרחק 5 דקות הליכה אל הים עם נוף פתוח מהמרפסת לעבר אתר עתיקות והים. אנדרטאות הסטוריות, המגדל הלבן, ועוד. ברחוב המקסים תמצאו בתי קפה, מסעדות טברנות, ברים, חנויות ושוק סופר פתוח 24 \ 7 החלל הדירה כוללת מיזוג אוויר, מיטה נוחה. WiFi, טלוויזיה, ספה הנפתחת בקלות למיטה זוגית, מטבח מאובזר עם השירותים הבסיסיים. בחדר הרחצה יש מקלחת גדולה ומקלחת, שמפו ומגבות נקיות לכל האורחים. מרפסת מקסימה עם נוף נהדר. .
 • שכרון צבעים
זו הפעם השלישית שסדנת ציור אינטואיטיבית בהנחיית רוני טהור יוצאת לפארוס. מה זה ציור אינטואיטיבי, אתם בטח שואלים. אז מדובר על ציור חופשי ש"בא מהבטן", לא דורש נסיון קודם והוא כלי ביטוי לתהליכי מודעות פנימית, התפתחות, צמיחה וגדילה. או כמו שהעידו כאלו שהתנסו: "מסקרן, עמוק, צבעוני ומיוחד " השיטה, שידועה ומוכרת בעולם, מאפשרת חיבור לביטוי יצירתי חופשי, נטול שיפוט וביקורת. מאפשרת ציור מתוך חופש, הנאה ותעוזה. בסדנה נותנים ביטוי לפנימיות בצבע ומכחול, זוהי יצירה נטולת מילים. ממש "רוקדים" עם הצבעים. רוני טהור, אמנית יוצרת מגיל שלוש, אוהבת צבע, מציירת, מנחה סדנאות לציור אינטואיטיבי משנת 2003. מספרת: "לפני כ-20 שנה חיפשתי דרך, חיפשתי אותי. חיפשתי להביע את שאין לו מילים. הגעתי לציור אינטואיטיבי ומאז הקנווס הוא המטפל שלי. משמש לי דרך לשחרר בחופש בטבעיות ובשמחה. אני מציירת ואח"כ מתבוננת, ומגלה את עצמי ואת מי שאני. אני מודה על הזכות ללוות רבים/ת אל הדרך אל החופש." הסדנה הקרובה תתקיים בספטמבר, במרכז טאוס באי פארוס החלומי, זהו מרכז סדנאות קסום הפעיל מזה 18 שנה. הפעילות מתקיימת גם ברחבי המרכז וגם בחוץ בטבע, בים. 3 ימים של שכרון צבעים!, טיולים בפארוס, המוכרת כבר היטב לרוני, אוכלים במסעדות מעולות וחוגגים ביחד. מתי ומה זה כולל? טיסות ישירות תל אביב - אתונה - פארוס וחזרה. סדנאות ציור אינטואיטבי, כולל כל חומרי הציור. 4 לילות בבית מלון משובח (יש אפשרות לבחור בחדר זוגי או חדר יחיד) ארוחת ערב חגיגית ביום ההגעה ארוחת צהריים במסעדה האסייתית של מרכז טאוס, בכל אחד מימי הסדנה מדיטציית בוקר, קפה תה ועוגיות. רכב שכור לכל ימי הסדנה (רכב אחד לכל 3 משתתפים/ות) שלושה ימים של מקסימום טיולים (כן, אפשרי אחרי הסדנה יש מספיק זמן). ים, מוסיקה, אוכל יווני, ציור, שקיעות, נופים משגעים. ואפילו זמן לשופינג.
 • וילה במפרץ פרטי ברודוס
במקום הכי הכי יפה ברודוס, קילומטר מהעיירה הציורית והיפה לינדוס, במפרץ Navaron (המוכר בגלל הסרט תותחי נברון שצולם שם), נמצאות הוילות להשכרה המפנקת ביותר ברודוס. זהו קומפלקס של שתי וילות זהות, שניתן לשכור יחד או בנפרד. מכל אחת מהוילות נגלה נוף עוצר נשימה של צוקי נברון, מפרץ כחול ויש גם כניסה למפרץ ים פרטי. במפרץ עוגנת סירת מנוע מהירה לרשות השוכרים, בתאום מראש. בריכת שחייה גדולה, פינת ישיבה מרווחת ומקורה, ג'קוזי, סלון, מטבח מאובזר, פינת אוכל, חדרי שינה שכולם פונים אל נוף ים ולכל אחד מהחדרים יש מקלחת ושרותים צמודים. וילה בלו מארה לינדוס ממוקמת כ-45 דקות נסיעה משדה התעופה של רודוס. כקילומטר מהעיירה Lindos , במרחק שתי דקות נסיעה ממפרץ Saint Paul  המרהיב וכחמש דקות נסיעה מהעיירה Pefkos, במזרח רודוס, איזור של  מפרצים מוגנים מרוחות, עיירה לבנה עם סמטאות צרות ומפותלות על צלע הר, כפרים אותנטיים. במרחק של שעת טיסה מישראל. שביל מרוצף באורך 50 מטר המוביל אל הים הכחול והצלול שלמרגלות הבית, עם מפרצון קטן ומוגן המשרת רק את שני הבתים. השירות כולל גם שירות חדרים יומי, סדינים, מגבות אמבטיה ובריכה, ובתשלום נוסף: שף פרטי, וביביסיטר. כל וילה מתאימה ל 8-10 אנשים.
 • טברנה על גלגלים
טברנה אקספרס של השף והיזם גיא פרץ הידוע בחיבתו הרבה לאוכל ים תיכוני וליווני בפרט הוא גם הבעלים של פוד טראקס קומפני, משאיות אוכל שהן מסעדות קונספט ניידות על גלגלים. טברנה אקספרס היא מסעדת הדגל , טברנה יוונית שמגיעה לשווקים, ארועים, ירידים ופסטיבלים. לקרון המסעדה מטבח מאובזר בו מוגשות מנות מופלאות כמו: מאפים יוונים, מוסקה, גבינות, דגים, ציזיקי, יוגורט, מזטים, גריל בשרים בסגנון יווני כמו סופלקי, ג'ירוס ועוד. הטברנה מביאה איתה חוץ מאוכל טוב, איכותי ומוקפד שמבוסס על חומרי גלם משובחים ועשייה טרייה ומדויקת, גם עיצוב אוירה, שמחה ומוסיקה יוונית. הרבה אקססוריז של טברנה משודרגת, מעוצבת בכחול ולבן, כסאות, שולחנות, מפות משובצות – ליצירת חווית אירוח מלאה. החיבור של השף גיא פרץ ליוון התחיל כשעבד בעבר ביוון בייעוץ לבתי מלון והוא מיד התחבר לתרבות האוכל. לבישול הפשוט והמדויק ולחומרי הגלם המצוינים, שמן הזית גבינות טובות, בשרים על הגריל, דגים. הכל הכי טרי שיש. נתקלתי בטברנה אקספרס בארוע עסקי לחברת אלומיניום המייבאת את מוצריה מיוון והזמינה את הפוד טראק כקייטרינג למוזמנים. הטברנה ממש גנבה את ההצגה, המכלול של החוויה הוא קונספט יוצא דופן לארועים מסוג זה - ההתלהבות של המשתתפים היתה עצומה, גם מהאוכל הטעים, וגם מהקסם שנוצר - שתו אוזו, רקדו, נוצרה שמחה אמיתית.
 • בסיור גרפיטי באתונה כבר היית?
מקרה של הדרת נשים שאירע בבית שמש בשנת 2011, השאיר את חותמו על אלינוי קיסלוב, מדריכת טיולים צעירה, היא הרגישה שאינה יכולה להישאר אדישה והיא החליטה בצעד אמיץ לרסס כתובת  גרפיטי מחאתית על קיר הרחוב. אלינוי נתפסה ע"י המשטרה ונעצרה ללילה, ובמקביל, הידיעה על הגרפיטי הפכה ויראלית ברשת והתגובות היו מעודדות. היא הבינה שלגרפיטי יש כח עצום ומה שעומד מאחוריו הוא לא בהכרח ונדליזם לשמו, אלא מעשה מחאתי שדורש אומץ והקרבה. לאחר ההבנה הזו, הקימה אלינוי ביחד עם אחיה, חברת סיורי גרפיטי בשם גרפיטיול אשר מונה כיום צוות גדול של מדריכים מנוסים. ההתחלה היתה מפה לאוזן, בשכונת פלורנטין בה התגוררה ומה שאפיין את הסיורים בשכונה הצבעונית הדרום תל אביבית הזו, הוא המפגש החזק עם האנשים שמאחורי בתי המלאכה של השכונה ועם סיפורי החיים שלהם. סיור גרפיטי באתונה הגרפיטי באתונה תופס חלק גדול מנראות הרחובות והסיור יוצא משכונת פסירי המרכזית בכל ימי השבוע, ועורך כשעה וחצי. הסיורים בהדרכת מדריכים מקומיים וצעירים, שישתפו אתכם בסיפורי השראה מרגשים מאחורי הגרפיטי, על המאבק הכלכלי שאותו הם חוו, ועדיין חווים, ועל אתונה העכשווית מנקודת מבטם. הסיור יעניק לכם הבנה עמוקה ונקודת מבט חדשה למה שקורה שם בשנים האחרונות ומיוצג על ידי אמנות הרחוב כמעט בכל פינה. סיור קולינרי באתונה סיור נוסף של חברת גרפיטיול הוא GRAFOODIEZ-סיור אוכל בו אוכלים עם הפה והעיניים, מדברים על הסטוריה, פוליטיקה והחיים ומנסים במאכלים יווניים מקומיים מעולים בבתי אוכל שלא ידועים לתיירים. הסיור אורך 3 שעות שבסיומו יוצאים שבעים ומרוצים. (הסיור בהחלט יכול להחליף ארוחה) בימי שני-שבת משעה 11 בבוקר.
 • Gems of Pinakates בחצי האי פיליון. הפרטים בקרוב בבלוג.
 • מטעמי סלוניקי
 • נגיעות מסלוניקי היפה

Greekit

תקנון

Copyright 2018 @ גריקית

Developed by Tiran Digital Management Design by studio shlomit toledo

Loading...
Share on Facebook