Menu

בוזוקי ובלוז

01/7/18

יוון זו מוסיקה יוונית. והסול והנשמה של המוסיקה היוונית זה – הרבטיקו, סגנון מוסיקלי שנולד מתוך הכאב, הסבל והמאבק של המהגרים היוונים קשי היום, והפך שם נרדף לבלוז היווני ולמוסיקה איכותית ועמוקה, למוסיקה ש’שורטת את הנשמה’.

אחד מהמובילים בארץ בתחום של הרבטיקו הוא תומר כץ, מוסיקאי מוכשר, מקים להקת “פרח אדום”.

 

להקת פרח אדום

 

את החיבור למוסיקה היוונית הוא גילה במהלך חופשה ביוון, בהפתעה גמורה כשעלה להפלגה מסנטוריני לאי קופוניסיה. עד אז הוא התעניין בעיקר בבלוז וברוק, ניגן על גיטרה קלאסית וחשמלית ולמד במחזור הראשון של בית הספר רימון למוסיקה, יוון בכלל ומוסיקה יוונית בפרט לא ענינו אותו והוא ראה בה מוסיקה של ‘חאפלות’ שנועדה ‘לעשות שמח’.

באותה הפלגה הוא גילה את הרבטיקו כששמע בפעם הראשונה כמה חבר’ה יוונים שניגנו עם בוזוקי על הסיפון והוא נשבה בקסם, משהו במוזיקה הזו פרט לו על נימי הנשמה והוא הבין שיש פה משהו אחר.

 

תומר כץ בהופעה

 

וכשהלב נפתח איך אפשר בלי סיפור אהבה?

תומר הכיר בחורה יווניה באותה הפלגה, איתה הוא גם המשיך לאתונה ושם חווה רגע מכונן כשצפה בזמרת MARIO באחת הופעות המדהימות, המקצועיות והמרגשות שראה בחייו.

משם היה לו ברור שהכיוון שהוא בוחר הולך למקום אחר ושם גם התחיל המסע המוסיקלי שלו שנמשך עד היום.

 

להקת פרח אדום

 

כשחזר לישראל הוא קנה בוזוקי, למד מוזיקה ערבית, ביקר הרבה פעמים ביוון, התמקצע בנגינת הרבטיקו ושיתף פעולה עם אמנים ישראלים מהתחום. ב 2001 הקים את ‘פרח אדום’, להקה המונה שישה חברים, זמרת וחמישה נגנים, המנגנים רבטיקו בכלים אקוסטיים בלבד. בהופעותיו הרבות עם הלהקה אירח תומר מוסיקאים יוונים ידועים.

אחד משיתופי הפעולה המרגשים ביותר היו עם מנוליס רסוליס ז”ל המשורר האגדי מיוון ,הם הופיעו יחד במספר הופעות בלתי נשכחות, ונוצרה ביניהם חברות נפלאה (רק זה כשלעצמו סיפור לכתבה שלמה), הופעות עם זמרת הרבטיקו הידועה והנפלאה סופיה פפזוגלו, הפקות משותפות  עם נגני הבוזוקי הנחשבים ביותר ביוון – ניקוס תאתסופולוס ומנוליס קראדיניס, כל אחד מהם אגדה בפני עצמה ..

 

במופע עם מנוליס רסוליס, משורר יווני שכתב מילים לגדולי הזמרים היווניים

 

 

 

כרזת הסרט קנרית מתוקה שלי

 

אחד השיאים המרגשים היה השתתפותו בסרט ‘כנרית מתוקה שלי’ סרט דוקו בבימויו של רועי שר, על רוזה אשכנזי, הזמרת הראשונה והמפורסמת ביותר של מוסיקת הרבטיקו, יהודיה, פעלה בשנות ה 40 בסלוניקי ובאתונה והיתה הכוכבת הגדולה ביותר של הרבטיקו באותן השנים, זהו סיפורם של שלושה מוסיקאים צעירים מישראל, תורכיה ויון, היוצאים למסע בעקבות סיפור חייה מאיסטנבול, דרך סלוניקי לאתונה, דרך חייה ושיריה. הסרט הציג בפסטיבלים ובסינמטקים ברחבי העולם.

 

הסרט נבחר לפני מספר שנים לפתוח את פסטיבל הסרטים של סלוניקי, תומר נזכר: “זה היה רגע מדהים האולם היה מלא לגמרי אפילו המעברים היו מלאים באנשים… ההקרנה היתה מרגשת כל כך,  לא אשכח שבסוף הסרט כולם עמדו ומחאו כפיים ….זה היה נפלא !!!”

 

אפשר לצפות בטריילר של הסרט כאן:

 

 

 

תומר כץ עם מרטה דה לויס הזמרת הקפריסאית ומחטפ דמיר התורכיה שהופיעוו לצידו בסרט

 

והמסע לא נגמר שם, הוא ממשיך עם עוד הרבה שיאים מרגשים כמו: הופעות שותפות עם הלהקה ובליווי אמנים שונים, הופעה משותפת, כסגירת מעגל, שהתקיימה בישראל עם Mario אותה זמרת שראה בפעם הראשונה באתונה.

הפקת סמינר שנתי של מוסיקת רבטיקו ע”ש רוזה אשכנזי בבית הקהילה היוונית בירושלים בהשתתפות אמנים ידועים – כדאי להתעדכן ולהגיע.

זמרת נוספת חשובה מאד מסלוניקי היתה סטלה חסקיל, גם היא יהודיה. המלחינים הגדולים ביותר ביוון כתבו לה. היא נפטרה צעירה בגיל 36 והיא אחת הזמרות שהוא הכי אוהב.

בקרוב מתוכננת הופעה חגיגית בסלוניקי עם שיריה ולדבריו זה מאד משמח ומרגש אותו.

למי שזה עשה חשק לקחת בוזוקי לידיים, תומר מלמד באהבה גדולה מוסיקת רבטיקו במרכז למוסיקה מהמזרח במוסררה ירושלים, ובשיעורים פרטיים בביתו.

אפשר ליצור קשר עם תומר בדף הפייסבוק שלו.

Facebook Comments

עוד בגריקית

סניף נוסף של הבית קפה MOTIV נפתח בימים אלו ברחוב

איזה כיף שיצא לי להכיר את שני ורנר, החיה ומתגוררת

היום אני רוצה לספר לכם על מקום ייחודי באי לפקדה.

עינת תלם, ארט דיירקטורית, מעצבת תפאורות, יוצרת, אוצרת תוכן, מוציאה

לכל הכתבות

Instagram @ greekit

Instagram has returned invalid data.

Greekit

תקנון | גריקבלוג

Copyright 2018 @ גריקית

Developed by Tiran Digital Management Design by studio shlomit toledo